דבר המאמן

בלוג

השימוש במקלות (Running poles) בריצות שטח ומרוצי שטח נהיה מאוד פופולרי בעולם וגם בארץ.  כאשר מעת לעת צצים שיפורים בחומרים, במשקל וגם במבנה של המקלות, מה שמקל על השימוש, הנשיאה והאחסון שלהם. שימוש במקלות עוזר לדחוף אותנו בתנועה בעליה (סוג של כח עזר ל”מנוע”) , עוזר ביציבות (עליה, ירידה או מישור) ועוזר לפזר את העומס בין פלג הגוף התחתון והעליון! אם תשכילו לתרגל את כל האופציות – הרווח כולו שלכם.

אז, האם להשתמש במקלות ? התשובה (כמו תמיד…) היא מאוד אינדיבידואלית. הנה כמה עצות –

  • באופן כללי, ככל שיש יותר טיפוס מצטבר ויותר קטעי “הליכה” (Power Hiking) בריצה המתוכננת, כך יותר נרוויח משימוש במקלות
  • כדי לרכוש מיומנות צריך לתרגל, לתרגל ועוד לתרגל. אם לא נדע לנצל את המקלות ולהשתמש בהם בחוכמה התועלת תהיה מינורית, אם בכלל, ואף נוכל לפגוע בביצועים שלנו וחלילה גם להפגע פיזית. בזמן האימונים גם תלמדו על האם נח לכם להשתמש במקלות בעליות או בירידות, בקטעים טכניים או לא, ובכלל ליצור סינרגיה בעבודה עם מקלות.
  • חשוב לדעת – שימוש במקלות במקטעים טכניים קשים עלול להצריך יותר אנרגיה ולהעיק על קצב ההתקדמות שלכם, כך שיצא שכרו בהפסדו. במצב כזה לימדו לקפל ולאחסן את המקלות ולא להתעקש לעבוד עימם. כמובן שככל שתתרגלו יותר – תהיו יעילים יותר גם במקטעים טכניים קשים.
  • שימו לב לגובה המקלות! כאשר אתם אוחזים בידית המקל בעמידה, מפרק המרפק צריך להיות בזווית 90 מעלות או קצת פחות כאשר המקלות נוגעים בקרקע והמרפקים צמודים לצידי הגוף.
  • במקטע מסוים החלטתם לא להשתמש במקלות וגם לא לאחסן אותם? החזיקו אותם אחד בכל יד או את שניהם ביד אחת. שימו לב לקחת מרחק מאלה שלפניכם ואלה שמאחוריכם. על מנת שלא ידקרו מהמקלות.
  • בעליות, כאשר אנו נעזרים במקלות על מנת לדחוף עצמינו קדימה, סנכרנו בין מגע המקל עם הקרקע לבין מגע כף הרגל הנגדית (!) עם הקרקע. כך תיעלו את עבודת פלג הגוף העליון. השתמשו ברצועות הקשורות לידית כדי לדחוף עצמיכם והמנעו מלאחוז בחוזקה בידית, מתישהו גם אחיזות כפות הידיים שלכם יחלשו, שימוש ברצועות מרחיק את הזמן שזה יקרה. כיום ישנם מקלות שמגיעים ללא רצועות אלא עם כפפות הנתפסות ביעילות במקלות.
  • בירידות, ובמיוחד בירידות טכניות, המנעו מלקשור עצמיכם למקלות (בין אם דרך רצועות או כפפות). בכל מקרה של נפילה או איבוד שיווי משקל חשוב לשחרר מהר את המקלות. מקלות הקשורים אליכם בזמן נפילה – סכנה לכם ולאלה שלידכם!
  • קרבון או אלומיניום? מתקפל ל3 או 4? מסיבי או קל יותר? כפפות או רצועות? זו שאלת מיליון הדולר… לכל אופציה קיימת יש יתרונות וחסרונות. התשובה תלויה בסגנון הריצה ומבנה הגוף שלכם, תוואי השטח עימו אתם הולכים להתמודד וכמובן התקציב שלכם.

.

רוצים ללמוד עוד? בואו לתרגל איתי ועם מועדון WeTrail.

אז עם או בלי מקלות.. נתראה על השבילים 🏃🏃

אילן פריש

רוצים להכיר אותנו יותר מקרוב?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם